fbpx

….opravíš mi prosím misu? Je to svadobný dar!

Aj takéto výzvy ku mne chodia.
V tomto konkrétnom prípade to bola naozaj výzva. Už dávno totiž sledujem KINTSUGI, japonské
umenie opravy (v preklade zlaté spojenie).

 

Ak sa rozbije Váš obľúbený tanierik alebo šálka, nemusíte hneď vyhodiť. Alebo lepiť tak aby nebolo nič vidno. Skúste povýšiť takúto opravu na umenie podľa Japoncov. Rozbitú keramiku zlepia epoxidom poprášeným alebo zmiešaným so zlatým, strieborným alebo platinovým práškom. Takto opravený kus je originál a môže pôsobiť oveľa krajšie ako predtým. Dokonca, sa časť ktorá chýba, môže dorobiť alebo nahradiť časťou z inej rozbitej keramiky.

Kintsugi je spojené aj s filozofiou wabi-sabi, kde je krása hľadá aj v nedokonalostiach a chybách. Tiež aj s japonským pocitom mottainai, ktorý vyjadruje ľútosť, keď je niečo vyhodené či pocit mushin – ktorý hovorí o prijatí zmeny.

Zlepená šálka už nie je možno vhodná na pitie čaju, ale určite sa stane krásnym kusom, solitérom, ktorý si vystavíte na čestné miesto.

Ku mne sa dostala misa už zlepená. Mala ale vypadané kusy. Tie som vyplnila epoxidom a potom som všetky praskliny a vyplnenia namaľovala zlatou farbou. Nie je to úplne japonský štýl, ale ja tiež nie som Japonka ?.

 

Osobne vidím ale v takejto oprave aj hlbší význam. Život nám prináša rôzne jazvy. Fyzické, duševne či vzťahové. Máme ale schopnosť obnovy a liečenia svojich jaziev. Nakoniec nás tieto jazvy posilňujú a posúvajú. Jednoducho nás vo veľkej miere definujú. Definujú kým sme teraz.

Áno, je to bolestivé.

Fyzické jazvy nám možno prinesú bolesť, ale aj silu žiť ďalej. Duševné jazvy nás donútia pozrieť sa na dno, no ale aj pocítiť silu svojej bytosti ak sa z dna odrazíme. Vzťahové jazvy môžeme pozlátiť, hrany zaobliť a vzťah môže byť v mieste jazvy ešte silnejší.

No a moje jazvy mi vravia, že dokonalosť je ilúzia a nedokonalosť je originálna…

Jana