fbpx

Zlepená šálka už nie je možno vhodná na pitie čaju, ale určite sa stane krásnym kusom, solitérom, ktorý si vystavíte na čestné miesto.

Ku mne sa dostala misa už zlepená. Mala ale vypadané kusy. Tie som vyplnila epoxidom a potom som všetky praskliny a vyplnenia namaľovala zlatou farbou. Nie je to úplne japonský štýl, ale ja tiež nie som Japonka.

 

 

Osobne vidím ale v takejto oprave aj hlbší význam. Život nám prináša rôzne jazvy. Fyzické, duševne či vzťahové. Máme ale schopnosť obnovy a liečenia svojich jaziev. Nakoniec nás tieto jazvy posilňujú a posúvajú. Jednoducho nás vo veľkej miere definujú. Definujú kým sme teraz. Inšpirovala som sa starým umením, ktorému sa hovorí Kintsugi – japonské umenie opravy. Je to špeciálny prístup k opravám, kedy sa chyba nezakrýva, ale naopak, vyzdvihne a navyše zvýrazní pozlátením.

Áno, je to bolestivé.

Fyzické jazvy nám možno prinesú bolesť, ale aj silu žiť ďalej. Duševné jazvy nás donútia pozrieť sa na dno, no ale aj pocítiť silu svojej bytosti ak sa zo dna odrazíme. Vzťahové jazvy môžeme pozlátiť, hrany zaobliť a vzťah môže byť v mieste jazvy ešte silnejší.

No a moje jazvy mi vravia, že dokonalosť je ilúzia a nedokonalosť je originálna…

Jana